Po stopách Sultána a Tyrla

12. 2. 2018 Od

Na návštěvě u kněžny Zaháňské

K největší dominantám Babiččina, nebo také Ratibořického, údolí patří zámek Ratibořice, ve kterém sídlila známá kněžna Kateřina Zaháňská. Na své si přijdou jak zbožňovatelé historie, tak milovníci přírody. První zmínka o zámku pochází již ze 14. století. Můžete v něm tedy obdivovat různorodé znaky typické pro jednotlivá období architektonických stylů. Zámek je obklopen parkem s leknínovým jezírkem a altánem porostlým růžemi, který přímo navazuje na naše další kýžené zastávky.
 listí na splavu

Mezi mlýnskými koly

V areálu Babiččina údolí se nachází dva mlýny. Za chvíli zdržení jistě stojí Ludrův mlýn, ve kterém se seznámíte s denním chlebem tehdejších mlynářů a zrekonstruovaným vodním mandlem. Až budete procházet plátenickou expozicí, nezapomeňte si také vzpomenout na Babiččinu Mančinku. Nedaleko Slatinského mlýna se nachází zbytky hradu Červená Hora.
 historický mlýn

Smutný splav

V blízkosti splavu neuniknete pocitu smutku. Právě tady totiž poslala Viktorka své dítko po vodě. Když se ovšem od této myšlenky oprostíte, čeká Vás z břehu nádherný výhled do krajiny za zvuků zurčící řeky.
 

Na Starém bělidle

Staré bělidlo je neodmyslitelně spjato s rodinou Panklových. Původní budova se nacházela v přímé blízkosti zámku a byla již zbourána. Aby ovšem dychtivý čtenář Babičky o nic nepřišel, expozice byla umístěna právě do domku, který dnes známe pod názvem Staré Bělidlo. Seznámit se zde můžete s užitkovými věcmi každodenní potřeby. Zastavení hodná je malá postel pro dospělého člověka, která nám ukazuje, jak se rychlostí blesku zvětšuje průměrná tělesná výška.
žába na lotusu 

Sousoší Babičky s dětmi

Božena Němcová uchvátila Babičkou své okolí natolik, že Otto Gutfreund společně s Pavlem Janákem vytvořili pomník ztvárňující Babičku s dětmi. Sochy dětí hledí k obloze, jelikož jim Babička zrovna vypráví o hvězdách.
 

V Babiččině údolí můžete také vidět:

·         Červený a Bílý most
·         Lovecký pavilón
·         Panský hostinec