Poklady, které nabízí město České Budějovice

16. 1. 2021 Od

Celé centrum tohoto jedinečného města je tvořeno historickými budovami, které vytváří památkovou zónu s udržovanými domy v barokním, gotickém a renesančním stylu. Město má také celou řadu církevních staveb.

Náměstí Přemysla Otakara II. je jedním z největších náměstí v Evropě a má velice přesný tvar čtverce 133×133 metrů. V historii toto náměstí tvořilo tempu města. Konaly se zde kulturní akce, trhy, a dokonce i popravy.

čb

Doloženou historii má místní radnice, která byla postavená v letech 1727-1730. Budova je v barokním stylu a pod jejím vzhledem je podepsaný uznávaný stavitel Antonio Erhard Martinelli. V jedné z radničních věží je umístěná lucerna se 18 zvonky, které se každou celou hodinu rozezní.

Jak v samotném centru města, tak i v okrajových čtvrtích je dostatek možností, kde se najíst a ubytovat. Hotely a penziony české budějovice https://www.penzionurudolfa.cz/ jsou zvyklé zvládat velice početné davy návštěvníků, protože město je pořadatelem mnoha velkých akcí. Každoročně se zde koná například mezinárodní výstava psů, která má výbornou pověst. Jsou zde i různé zemědělské veletrhy, kutilské a zahrádkářské prodejní veletrhy.

čb1

Za zmínku stojí i některé zajímavosti města:

• Najdete zde například Samsonovu kašnu, což je kamenná vodní nádrž, která pojme přes 200 m3 vody a byla součástí městského vodovodu z první poloviny 18. století. Je to naše největší kašna a název nese podle biblické postavy Samsona, který je na ní vyobrazený v souboji se lvem.

• České Budějovice mají i svůj bludný kámen. Je v blízkosti kašny a na jeho povrchu je vytesaný kříž. Údajně je to i místo, kde stávala šibenice k popravám.

• Pokud se zajímáte o zvony, tak můžete obdivovat zvon BUMERIN, který se nachází v Černé věži. Váží 3429 kg a jeho průměr je 181 cm. Doplňuje tak stavbu z let 1549 až 1577. Černá věž měří 72 metrů a na její vrchol vede 225 schodů.

• České Budějovice mají také nejstarší železnici v Evropě. Říkalo se jí KONĚSPŘEŽKA a vyjela v roce 1928 na trase Č.B. – Linec.

• S městem je spojený Jaroslav Hašek, který zde pobýval v době vojenské služby a město zmínil i ve svém nejslavnějším románu o Švejkovi. Vojnu si zde odsloužil i Fráňa Šrámek.