Po delší době prudce poklesly hodnoty akcií, jak je to možné?
28. 12. 2017Růst akcií není sám o sobě ukazatelem, že jsou implantovány v místě se stabilní ekonomikou. Na akciových trzích se zaměřujeme především na ziskovost různých firem a rovněž na objem finančních prostředků, které jsou v oběhu.
Jak si vysvětlit letošní únorový (2018) neobvyklý pohyb na akciových trzích? Analytici se k tomu vyjadřují takto: Od druhé poloviny roku 2016 byl akciový trh stabilní, minimálně kolísal a ceny akcií rychle rostly. Pak zřejmě některý z velkých investorů usoudil, že si nechá vyplatit zisk, a vyprovokoval řetězovou reakci, která vyvolala paniku. Svou roli sehrála i obava z růstu sazeb úroků.
Panika na akciových trzích
Za příčinou únorové „akciové epizody“ může stát také nějaký velký fond, který nejprve vyvolá pokles volatility a balík akcií, který vlastní, pak uvede na trh. Trh pak propadne panice a hodnota akciových derivátů klesá až na minimum, na čemž pochopitelně takový fond vydělá značnou sumu.
Ceny akcií v únoru 2018 klesají, neboť se v nich odráží levný peníz, dlouhou dobu (zhruba 10 let) se úrokové sazby pohybovaly na svém minimu a teprve teď se začínají pomalu navyšovat. To se samozřejmě projeví i na pohybu akcií. Ovšem inflace je stále poměrně nízká, což je způsobeno tím, že ceny spotřebních produktů jsou celkem stabilní a oběživo lidé spíš investují, než aby jej ukládali. Inflace se pak odrazí v cenách realit, tím roste i hodnota akcií. Dnes lidé v Česku nekupují „zbytečnosti“, jako např. více aut, nebo útraty za drahé dovolené, investují peníze do nemovitostí a nakupují akcie. K tomu ještě navíc přispěly centrální banky, které nakupovaly akcie v obrovském množství.
Jak se pojistka sjednává?
Co říci na závěr? Tento únorový propad akcií je sice jen drobným rozkýváním stabilního procesu, který probíhal několik let prakticky beze změn, ovšem zřejmě nás čeká další propad a ten bude souviset s obavami před koncem uvolněné měnové politiky. Obavy totiž souvztaží s tím, že lidé mohou přestat nové byty a nemovitosti skupovat kvůli vyšším úrokům, a pak tím pádem začnou klesat ceny akcií. A tady je pravidlem, že vyhrává ten, kdo nakoupí akcie v době uvolněné měnové politiky a s jejím zpřísněním je jako jeden z prvních prodává.