Ekonomická situace 2018 v České republice

28. 12. 2017 Od

V rámci posilování koruny je prognóza pro pokles průměrné inflace. Současně by mělo dojít ke snížení nezaměstnanosti. Příznivá je vyhlídka v rámci mezd. Nadále by mělo zůstat rychlejší aktuální tempo v rámci růstu. Od ledna 2018 se navýšila minimální mzda. Vyhlídka je taková, že by ohledně mezd a platů mělo dojít k nárůstu těsně pod hranici osmi procent. Nejen zvýšení minimální mzdy, ale i navyšování platů pro sektory vládních institucí a zároveň nedostatek pracovní síly.
 muž v dílně
Nicméně celkově však růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí, nicméně nadále zůstane silný a nad průměrem eurozóny i EU. Nadále české hospodářství budou sužovat problémy ohledně nedostatků kvalitní pracovní síly. Však po velmi dlouhém období se tak stalo, že na konci loňského roku bylo v České republice více volných míst než pracovních sil k dispozici.
 
Otázka inflace a vyšších úroků
 
Bude tomu tak jako loni, kdy zvyšování cen bude ovlivněno rostoucí domácí poptávkou a mzdovou inflací. V rámci posilování koruny tak dochází ke snížení cen dováženého zboží ze zahraničí. Na rok 2018 zní prognózna ohledně inflace v rámci mírného poklesu. Měla by se pohybovat pod dvěma procenty. I když je vidina vlády úřadující s deficitem, nicméně přebytky v rozpočtech krajů i obcí by měly však převážit a celkové saldo sektoru by se mělo dostat na výši necelého jednoho procenta hrubého domácího produktu. Ohledně zadluženosti České republiky by mělo pokračovat v mírné sestupné tendenci.
 
Nezaměstnanost a růst mezd 2018
 
Je tomu tak za posledních devět let, kdy je nejnižší míra nezaměstnosti v České republice. A vyhlídky jsou takové, že nadále bude docházet ke snižování. Tím roste spotřebitelská důvěra, která díky tomu tak vstoupila po sedmi letech do kladného teritoria.
 
I když dle odborníků je konstatováno, že nedostatek pracovní síly a kvalifikovaných zaměstnanců může způsobit tempo růstu české ekonomické situace. Údajně by mělo dojít k vyššímu zmírnění tempa, než se předpokládalo.
 
Díky tomu tak bude nadále vypjatější situace na trhu práce. Zaměstnavatelé to bude nutit k pohnutce navyšování mezd, aby si udrželi kvalitní zaměstnance.
 obchodní svět
Ekonomika v ČR pro rok 2018 – shrnutí
 
Očekává se dluh vládního sektoru mající sestupnou tendenci, na konci roku je předpokládána pravděpodobnost okolo 31,3% hrubého domácího produktu. Díky narůstající a sílící poptávce a mzdové inflaci, se tak bude jednat o klíčové faktory v rámci vývoje spotřebitelských cen v letošním roce. Česká národní banka bude pokračovat ohledně navyšování úrokových sazeb. Koncem roku bude tak zásadní repo sazba zhruba na 1,75%.