Může být prodej společnosti sro výhodný?

12. 6. 2022 Od

Jedním z nejrozšířenějších forem, které mohou firmy mít, je společnost s ručením omezeným. Ta má své výhody, například rozhodovací pravomoci zde má pouze jeden člověk a nemění se s tím, kdo zrovna vlastní nejvíce akcií společnosti.

U komplementáře, druhé osoby u společnosti s ručením omezením, je pak tou výhodou, že neručí celým svým majetkem, nýbrž pouze tou částí, kterou do společnosti vložil. To samozřejmě také znamená, že má menší rozhodovací pravomoci, avšak také menší odpovědnost. Záleží pak na tom, co který člověk preferuje.

co je potřeba k řízení firmy

Ovšem jako všechny ostatní, ani tento typ firmy není nutné založit. Je možné si koupit již hotovou. Prodej společnosti sro totiž může být pro obě strany celkem dost výhodný. Ovšem zdaleka ne vždy, proto je vždy nutné se přesvědčit, od koho vlastně kupujete.

Například existují firmy, které se specializují na to, že zakládají právě tento druh firmy. Ty pak prodávají případný zájemcům, kteří se chtějí pustit do podnikání, ale nechce se jim procházet celým náročným procesem zakládání vlastní firmy.

zvyšující se zisk úspěšné firmy

To však samozřejmě často není to nejvhodnější řešení. Proto si mnoho lidí raději vybírá již zavedené firmy, které jejich majitelé chtějí z nějakého důvodu prodat. Ty jsou totiž často nejen levnější, ale také mají již zavedenou pověst a zákaznickou základnu.

Samozřejmě jsou zde rizika. Například to, že ona firma může být zatížena například finančními problémy či dokonce insolvencí. A to jsou fakta, která prodejci obvykle příliš nehlásají, z pochopitelných důvodů.

Proto je vždy dobré, pokud do něčeho takového chceme jít, si danou firmu vždy řádně prověřit. Je potřeba zjistit nejen její předchozí majitele, ale také to, jaké jsou náklady na její provoz. Proto je dobré se s tím vším seznámit, abychom měli jistotu, že budeme mít dostatek peněz nejen na její koupi, ale také na celkový provoz, alespoň na prvních pár měsíců. Jinak je totiž značně velká šance, že naše podnikání brzy zkrachne.