Jak si zamilovat běhání

22. 9. 2018 Od

Rádi bystě běhali, ale máte pocit, že vás to nebaví? Možná na to jen jdete špatnou cestou. Tento sport so můžete oblíbit, pokud se vyvarujete základních chyb.
 
Vymezte si čas
Je těžké začít, když nemáte jasný plán. Každý večer si řeknete, že zítra půjdete běhat, ale nakonec vždy zůstanete doma? Najděte si dny, kdy máte čas, stanovte si konkrétní hodinu a dodržujte to. Rozmyslete si, jestli se vám lépe běhá ráno, nebo večer a v nejlepším případě to občas kombinujte.
běh po silnici
Dělejte i něco jiného
Zaměření pouze na běh není z dlouhodobého hlediska příliš vhodné řešení. Za prvé posilujete neustále ty stejné svaly dokola, a za druhé vás to může brzy omrzet. Zkuste běh kombinovat i s jiným sportem, např. jógou, pilates, či aerobikem.
Nevpadněte do rutiny
Ta vaši vášeň k běhání totiž může pěkně poničit. Je vhodné trasy různě kombinovat, občas si zaběhat s kamarádem nebo partnerem, a pokud např. běháte pokaždé jen večer, zkuste někdy vyběhnout ráno. Rutina vás brzy přestane bavit a vy tak přijdete o motivaci.
člověk a mraky
Odpočívejte
Pokud si myslíte, že odpočinek si nemůžete dovolit, abyste byli co nejlepší a jako běžci stáli co za to, pak tuto myšlenku vyhoďte z hlavy. Odpočívat musíte, protože jestli své tělo budete zbytečně vysilovat, rozhodně vám za to nepoděkuje a pro vás pak běh nebude příjemným koníčkem, ale povinností. Neběhejte každý den a běh kombinujte s rychlou chůzí.
Začněte pomalu
Nemyslete si, že hned napoprvé zaběhnete maraton. Když ucítíte, že má vaše tělo dost, skončete klidně po jednom kilometru. Uvidíte, že příště uběhnete zase o kousek dále. Musíte být trpěliví, nebude to hned, chce to trénink. Ale alespoň vás mohou motivovat přibývající kilometry a viditelné zlepšování kondice.
Kupte si oblečení
Drahé speciální oblečení není nutností a obejdete se v klidu i bez něj. Když ale budete sportovat v novém sportovním tričku, ve kterém se cítíte dobře, líbí se vám a sluší vám, pak se vám bude běhat mnohem lépe než v obnošených hadrech, které jsou pomalu na vyhození.