Černá perla brazilského fotbalu

4. 1. 2020 Od

Legendární hráč, synonymum pro fotbalovou eleganci, nejzářivější jméno minulosti – to vše a mnohem víc je Pelé. Padesátá, šedesátá a sedmdesátá léta patřila tomuto talentu, jenž se vlastním jménem jmenuje Edeson Arantes do Nascimento.

zelený praporek

Narodil se v městečku Tres Coracoes v brazilském státě Minas Gerais. Jak bývá u místních hvězdných hráčů „dobrým zvykem“, pocházel z poměrně chudých poměrů. Mládí trávil na improvizovaných hřištích, později jej otec nechal registrovat do klubu v Bauru nedaleko Sao Paula. Zdejší trenéři mládeže brzy rozpoznali, že před nimi běhá nesmírný talent a doporučili jej největšímu klubu v oblasti FC Santos. Právě zde udělal i své první profesionální krůčky.

V necelých šestnácti letech nastoupil jako střídající hráč proti týmu Corinthians a ihned se mu podařilo vsítit branku. Nikdo tenkrát netušil, že se právě spustila lavina, která se na konci jeho kariéry zastavila na neskutečném číslu 1 284 gólů!

V Santosu strávil většinu své kariéry, hrál zde od roku 1956 až do léta 1974. V tomto roce poprvé ukončil kariéru, ale pak si ji ještě o tři roky prodloužil, když přesídlil na severoamerický kontinent, konkrétně do týmu New York Cosmos. Přestože o něj byl Obrovský zájem v Evropě, dal Pelé přednost známému prostředí a je tak patrně jedním z nejloajálnějších fotbalistů na top úrovni.
hořící kopačka

Oku evropského diváka se tak ukazoval jen sporadicky – prostřednictvím mezinárodních akcí. Již v 16 letech se dostal do národního týmu a reprezentoval neuvěřitelných 15 let. Odehrál 92 zápasů a vsítil v dresu Kanárků 77 branek. S reprezentačním výběrem získal titul mistra světa na třech po sobě jdoucích světových šampionátech (1958, 1962 a 1970). V roce 1962 však chyběl ve finálovém zápase proti Československu, nebo´t se v průběhu předchozích bojů zranil.

Po skončení aktivní kariéry se stal například filmovou hvězdou. Byl také až do roku 1998 brazilským ministrem sportu.