Solná pláň Salar de Uyuni

15. 10. 2017 Od

Slyšeli jste někdy o Salar de Uyuni? Jestli ne, pak jste rozhodně na správné adrese. Určitě hned při prvním pohledu vás uchvátí sněhově bílá barva pláně, která se při slunečním svitu překrásně třpytí. Možná díky tomu je Salar de Uyuni jednou z nejnavštěvovanějších plání vůbec.

solná pláň
Kromě překrásné pláně je ale k vidění i mnoho jiných nádherných míst. Co takhle hotel postavený ze soli? Určitě jste nikdy nic podobného neviděli. Zde máte ale možnost.

Máte rádi plameňáky? Pak je to jeden z dalších důvodů proč zde zavítat. Budete velmi překvapeni, protože se nejedná o obyčejné plameňáky, které můžete vídávat u nás. Pokud byste je a chtěli vidět, pak je důležité Bolívii navštívit v měsíci listopadu, kdy jich je nejvíce.

Pláň je pozůstatkem slaného jezera, které po vyschnutí vytvořilo právě dvě solné pánve a to Salar de Uyuni a Salar de Copaisa. Obě jsou opravdu velmi zajímavým místem.

Co se týká samotné soli, její odhad je okolo deseti miliard tun, což je opravdu obrovské číslo. Za hlavní minerály se považuje sádrovec a kamenná sůl. Samozřejmě probíhá i těžba a to starým způsobem. Ročně se vytěží až dvacet pět tisíc tun.

Určitě pro vás nebude žádným překvapením to, že v této oblasti prší opravdu velmi málo. Pravidelně ale na pláních dochází k záplavám a to nejčastěji v měsíci lednu. Voda se ale po čase opět vypaří.

Pokud patříte mezi milovníky rostlin, pak určitě pro vás nebude žádným překvapením to,
že zde rostou kaktusy, které dorůstají až do neuvěřitelných 12 metrů.

Mezi nejnavštěvovanější ostrov patří Isla de Pescado, ze kterého budete mít opravdu nádherný výhled a to nejen na celou celou planinu. Můžete jej znát také pod názvem Rybí ostrov a to proto, že jeho tvar připomíná rybu. Celý ostrov je brán jako přírodní rezervace.

Sůl je možno dokonce využívat i jako stavební materiál. V Bolívii nejsou výjimkou ani domy postavené ze soli, jelikož zde má opravdu velké uplatnění.
bolívie

Již výše jsme se zmiňovali o hotelu, který je také ze soli postaven. Jeho zvláštnost je i v tom, že dokonce i nábytek je také solný. Je to opravdu velmi hezké.

Pokud budete mít někdy možnost do Bolívie zavítat, pak určitě ani chvíli neváhejte. Budete překvapeni tím, co uvidíte.