Nádoba na klíčení pro zdárný a snadný domácí proces

6. 5. 2018 Od

Příznivci syrové stravy neboli RAW stravování vědí. Pro někoho je klíčení známou metodou a pamatuje si z dob minulých, kdy se klíčilo za pomoci obyčejné misky a buničité vaty. Avšak tento způsob byl často neúspěšný. Příčinou byla nejen plíseň, potenciální přelití apod.

čisté výhonky

Čerstvé a tepelně neupravené klíčky vypěstované doma jsou největším zdrojem vitamínů, minerálních látek, stopových prvků, enzymů, proteinů apod. Jelikož jsou biogenní, předávají tak životní energii i lidskému organismu. Enzymy jsou v životosprávě nepostradatelným klíčem ke zdravému životnímu stylu, jenž je založen na bázi živých potravin.

Vypěstovat si tak můžete čerstvé klíčky velmi snadno i doma. Efektivní a praktickou pomůckou je nádoba na klíčení, která má i jisté výhody. V tomto případě je eliminace vzniku plísně nebo uhnilých semínek. Kvalitní nádoba na klíčení je garancí nejen lahodných a křupavých klíčků.

salát s výhonky

Výhodou je, že se sada skládá z několika misek. Lze použít libovolný počet. Zároveň je tak reálné mít klíčky v různém stadiu klíčení. Vzhledem k tomu, že veškerá voda proteče do spodní misky, je tak každodenní proplachování snadnou záležitostí. Speciální misky na klíčení využijete po celý rok, neboť klíčit semínka lze celoročně.

Na jaké bázi vše funguje?

Dno misky zkrátka naplníte vámi zvolenými semínky zhruba z třicet procent celkové plochy. Propláchnete vodou a poté přikryjete víkem. Je zapotřebí umístit na tmavé místo a nechat přes noc. Ráno přebytečnou vodu, která protekla všemi patry, pravidelně vylévejte.

zelené výhonky

Po sklizni klíčků patro misky vždy opláchněte a můžete opět sázet. Nejlepší je postupné vysévání, kdy tak budete mít k dispozici stále klíčky vhodné pro konzumaci.

Podstatný je rovněž správný výběr semen, tj. pouze chemicky neošetřených. Díky tomu docílíte, že budete mít klíčky v bio kvalitě. Semena luštěnin a obilovin snadno pořídíte v obchodě. Vždy je nutno vybírat semena celá, která jsou nepoškozená.